Huba Lion´s Mane (Hericium erinaceus)

Huba Lion´s Mane (Hericium erinaceus), známa tiež ako Levia hriva, japonský Yamabushitake alebo čísnky Hou Tou Gu či Koralovec ježovitý.  Je veľká, huňatá biela jedlá huba, ktorá trochu pripomína hrivu leva. Huby Lion´s Mane sa tradične používajú na kulinárske a liečivé účely v čínskych, japonských a iných ázijských kultúrach. Môžu sa konzumovať surové, sušené, varené alebo namáčané v čaji. Výťažky z tejto huby sú často obsiahnuté v doplnkoch výživy dostupných v obchode, ale prečo?

Aké výhody môže mať užívanie tejto huby?

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako môžu bioaktívne látky v hubách Lion´s Mane priaznivo ovplyvniť vaše črevá, mozog, srdce a celkové zdravie tela.
hubalionsmane
Tu sú niektoré z hlavných výhod, ktoré sa vedecky našli v tejto úžasnej liečivej hube.

Huba Lion’s Mane môže chrániť pred demenciou.?

 Naša funkcia mozgu klesá s pribúdajúcim vekom. Pretože jeho schopnosť vytvárať si nové spojenia sa časom znižuje, čo je jedným z faktorov prispievajúcich k demencii u starších dospelých. Štúdie preukázali, že huby Lion´s Mane obsahujú dve jedinečné zlúčeniny, ktoré stimulujú rast mozgových buniek: erinacíny a hericenóny. Štúdie na zvieratách odhalili, že Lion´s Mane môže prispieť k ochrane pred Alzheimerovou chorobou, progresívnym degeneratívnym ochorením mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäti. Huby Lion’s Mane znížili príznaky straty pamäti u myší a zabránili poškodeniu neurónov spôsobenému amyloid beta plakmi , ktoré „upchávajú“ mozog počas Alzheimerovej choroby. Je potrebné ešte vykonať ďalšie štúdie na ľuďoch trpiacich Alzheimerovou chorobou.  Zatiaľ získané údaje však naznačujú, že huba Lion´s Mane napomáha zlepšovať duševné funkcie. Jedna štúdia na ľuďoch, ktorá sa uskutočnila na dospelých jedincoch s miernym kognitívnym poškodením, ukázala, že pri užívaní 3 gramoch huby Lion´s Mane denne po dobu 4 mesiacov sa významne zlepšili ich mentálne funkcie. Pričom tieto výhody po ukončení suplementácie zmizli. Schopnosť huby Lion´s Mane opraviť poškodenie mozgu a chrániť zdravie mozgu je len jedným aspektom jeho mnohých výhod.

 Môže pomôcť urýchliť zotavenie nervového systému po poranení. ?

 Nervový systém tela zahŕňa mozog, miechu a ďalšie rôzne nervy, ktoré prechádzajú telom a vysielajú a prenášajú signály, ktoré riadia takmer všetky telesné funkcie. Zranenia mozgu alebo miechy môžu mať za následok ničivú stratu duševných funkcií alebo ochrnutie a ich zotavenie sa často vyžaduje značnú dobu, ak predpokladáme, že poškodenie nie je trvalé. Vedci zistili, že extrakt z Lion´s Mane môže zvýšiť rýchlosť zotavenia z poranenia nervového systému, stimulovať rast a opraviť nervové bunky. Zistilo sa, že extrakt z huby Lion’s mane (Levia hriva) skrátil čas zotavenia u potkanov s poškodením nervového systému o 23-41%. Extrakt z tejto huby môže tiež zmierniť závažnosť poškodenia mozgu po mozgovej príhode, ako ukazuje jedna štúdia, v ktorej sa potkanom podávali vysoké dávky extraktu z huby levia hriva bezprostredne po mozgovej príhode, čím sa znížil prítomný zápal a znížila sa aj veľkosť poranenia spôsobená mozgovou príhodou o 44%.

Poskytuje ochranu pred vredmi v zažívacom trakte.?

 Vredy môžu vzniknúť kdekoľvek v zažívacom trakte, od žalúdka po tenké a hrubé črevo. Žalúdočné vredy sú často spôsobené jedným z dvoch hlavných faktorov: premnožením baktérií H. pylori alebo poškodením slizničnej vrstvy (čo môže byť spôsobené dlhodobým používaním nesteroidných protizápalových liekov alebo NSAID). Výťažok z huby Lion’s mane chráni proti vredom vďaka svojej schopnosti inhibovať rast H. pylori. Viaceré štúdie preukázali, že výťažok z huby Lion´s Mane je úspešný pri prevencii rastu H. pylori v skúmavkách, hoci doteraz nebol testovaný na ľuďoch. Štúdie na zvieratách preukázali, že extrakt z Lion´s Mane je pri prevencii vredov vyvolaných alkoholom rovnako úspešná ako tradičné lieky proti kyselinám a však bez negatívnych vedľajších účinkov. Jedna štúdia na ľuďoch ukázala, že pacienti s ulceróznou kolitídou, ktorí užívali doplnok levej hrivy, výrazne znížili svoje príznaky a zlepšili kvalitu života len za 3 týždne.

 Poskytuje podporu imunitného systému.??

 Silný imunitný systém nás chráni pre rôznymi vírusmi, baktériami a patogénmi spôsobujúcimi choroby, zatiaľ čo slabý imunitný systém nás necháva zraniteľnými. Štúdie na zvieratách preukázali, že huba
Lion´s Mane môže zvýšiť imunitu – zvýšením aktivity črevného imunitného systému, ktorý chráni pred patogénmi. Ďalšia štúdia zistila, že doplnkom huby Lion´s Mane sa podarilo takmer štvornásobne predĺžiť prežívanie myší, ktorým boli injekčne podané smrteľné dávky baktérií salmonely, a to všetko vďaka ich vplyvu na zdravé črevné baktérie a črevnú flóru.
Zdroje:
* toto je voľný preklad anglických textov
 V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať ma na

alebo ak máte záujem o kvalitnú hubu Lion´s Mane – napíšte mi správu ? tu alebo na nasledovný mail:

dxnrobertk@gmail.com

Napíšte mi správu:

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Predmet

  Vaša správa

  Najnovšie články od Róbert Končal (zobraziť všetky)
  Tento obsah bol zaradený v Blog a označkovaný ako , , , , , , , , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *